Ból stawów może towarzyszyć ludziom w każdym wieku. Najczęściej utożsamiamy go z bólem kolana, ale zdarza się, że dotyczy on obszaru jamy ustnej, a konkretniej stawu skroniowo-żuchwowego. Problemy związane są jednak nie tylko ze stawami – bóle mięśni to równie powszechna dolegliwość. Choroby obejmujące tę okolicę objawiają się nie tylko poprzez ból szczęki podczas poruszania żuchwą, ale również odczuwalne trzeszczenie, a po pewnym czasie ścieranie zębów. Niekiedy symptomem bywa także ból głowy i uszu oraz uczucie ich zatkania. Czasem objawem dysfunkcji może być również ból kręgosłupa, szyi czy problemy z narządem słuchu i wzroku.
Zaburzenia czynnościowe narządu żucia są problematycznym zjawiskiem. Mogą powodować automatyczne, mimowolne zaciskanie zębów, a często także budzenie się w środku nocy z zaciśniętymi zębami.
Zaciskanie zębów i zgrzytanie mogą mieć podłoże stresowe. Przyczyną zaburzeń czynnościowych narządu żucia bywają także braki w uzębieniu, zapalenie stawów oraz praktykowanie złych nawyków mogących zaszkodzić stawowi skroniowo-żuchwowemu, (m.in. obgryzanie paznokci, częste żucie gumy). Symptomy te wymagają specjalistycznego leczenia z wykorzystaniem odpowiednich aparatów.
Kiedy pacjent ma do czynienia z zaburzeniami czynnościowymi narządu żucia, należy zwrócić uwagę na postawowe przyczyny i zasugerować konieczność ich wyeliminowania. Najpopularniejszą metodą dalszych etapów leczenia zaburzeń czynnościowych narządu żucia jest zastosowanie tak zwanej szyny relaksacyjnej, będącej narzędziem przeznaczonym do leczenia ortodontycznego. Jest to odpowiednio wyprofilowana nakładka na zęby. Pozwala ona uporać się m.in. ze szczękościskiem, a ponadto eliminuje wady zgryzu. W zależności od leczonej wady występuje w dwóch wersjach: twardej oraz miękkiej. Powszechnie stosowaną metodą jest rehabilitacja stomatologiczna, która pomaga przy wielu schorzeniach, także nieortodontycznych. Zalecana jest również przy odsłanianiu szyjek zębowych i innych problemach ze stanem uzębienia.